Egyiptom, Egyiptom, Egyiptom: 2011. január 25. óta nincs híradó Egyiptom nélkül, s Magyarországon lassan mindenki kezdi megtanulni az ottani politikai berendezkedést, szereplőket, társadalmi viszonyokat és problémákat a jól ismert üdülőhelyek neve és a piramisok látképe mellé. Hozzá kívánunk járulni az ismeretek bővítéséhez azzal, hogy közzétesszük a máig egyetlen arab nyelven alkotó néhai Nobel-díjas író, az egyiptomi Nagíb Mahfúz autogramját.
Nagíb Mahfúz a modern Egyiptom egyik legjelentősebb kulturális személyisége. Személye és alkotásai éles ellentéteket szítottak, Salman Rushdie-hoz hasonló fenyegetettségben élte életét. 1994-ben egy iszlám szélsőséges csoport kishíján meggyilkolta, tartós egészségkárosodást szenvedett a nyakát ért szúrás következtében. Írni ezt követően viszonylagos felépülés után csak naponta néhány percet volt képes.
Aki postán gyűjt autogramot, gyakran érzi egy-egy levél feladásakor, hogy biztosan nem fog arra választ kapni. Hogy miért? Mert a címzett már túlságosan öreg, visszavonultan él, súlyos beteg, vagy maga a cím, vagy a célország postai szolgáltatása bizonytalan. Esetleg együtt érvényes több tényező is ezek közül. Ekkor a gyűjtő inkább csak a maga megnyugtatására adja fel a küldeményt, hogy ne emészthesse a kétely későbbi életében, hogy meg sem próbálta. Ezért adtam postára én is 2002-ben az akkor már 91 éves, 8 éve súlyos beteg Nagíb Mahfúznak egy autogramkérő levelet a Kairói Egyetemre. Nem kis meglepetésemre és örömömre érkezett három hónappal később az alábbi csodálatos válasz.
Az egyetem egyik, az írót képviselő igazgatója rövid, szívhez szóló levelet írt nekem, s egy vonalas füzetlapon remegő kézzel írva Mahfúz saját kezű aláírását olvashattam, 2002. márc. 16-i dátumozással. A levél arról tudósított, hogy bár Nagíb Mahfúz nagyon gyenge egészségi állapota miatt írni sajnos nem tud, ezt a papírdarabot aláírta nekem és sok sikert kíván gyűjteményem további gyarapításához.
Nagíb Mahfúz 2006-ban hunyt el Kairóban, katonai tiszteletadás mellett temették el. Egyiptom élő kulturális kincseinek egyikét vesztette el távozásával. Halála után 5 évvel, amikor a forradalom képeit nézzük a tévében nap mint nap, gondoljunk arra, hogy amelyik nép egy Nobel-díjas írót tud adni a világnak, egészen biztosan megérdemli a demokráciát.
Utolsó kommentek