A hazai autogramgyűjtéssel kapcsolatos "történeti emlékek" meglehetősen szegényesek, leginkább az aukciókon és a blohapiacokon fellelhető autogram ritkaságokból lehet következtetni arra, hogy milyen körülmények között létezett ez a hobbi korábban.
Az első gyűjtők valószínűleg az 1800-as évek végén kezdtek gyűjteni. Léteznek dedikációk korabeli színészektől, íróktól, de az Osztrák-Magyar Monarchia politikusaitól is. Valószínűleg jelentős gyűjtemények találhatók hazánkban a korabeli klasszikus zene jeles alkotóinak autogramjaival, melyek egy- egy darabja néha felbukkan különféle kéziratárveréseken.
A XX. század elején kezdett kibontakozni és terjedni hazánkban - ahogyan világszerte is - a sport témájú dedikációk gyűjtése. Az olimpiai bajnok sportolók aláírásainak gyűjtése mindig sokakat vonzott, tudunk olyan gyűjtőről, aki 1960 óta folyamatosan gyűjt olimpikonokat személyes "vadászat" útján (!). Az 1950-es években az Aranycsapat megjelenésével a csapattagok autogramjait viszonylag széles körben gyűjtötték. A 60-as évek közepétől jelentek meg az első "világlevelezők", akik már kifejezetten autogramgyűjtési céllal keresték fel a világ különböző országaiban élő híres embereket, jellemzően politikusokat.
A Queen együttes 1986-ban tartott budapesti koncertjével megkezdődött az a korszak, mellyel lényegében Magyarország felkerült a világ koncert-térképére. 1990 után egyre inkább jellemzővé vált külföldi sztárok látogatása hazánkban, s lehetőség nyílt személyesen megszerezni az autogramjaikat. A Forma-1 Magyar Nagydíj elindulásával párhuzamosan fejlődött a Forma 1-es autogramok gyűjtése. Napjainkban lényegében bármely kategóriában jól lehet gyűjteni. Világhírű zenészek, színészek, vezető politikusok, csúcsteljesítményeket nyújtó sportolók, írók és tudósok minden évben jönnek Magyarországra, s ezek a látogatások alkalmat nyújtanak az autogramvadászatra, s egyre inkább terjednek az internetes és hagyományos aukciók is, ahol nagyon szép dedikációkat és kéziratokat lehet vásárolni.
Utolsó kommentek