Tegnapi cikkünkben egy autogramokkal ellátott labdát mutattunk, s ennek kapcsán talán érdemes választ adni a címben feltett kérdésre.
A kérdés már magában rejti a válaszok két csoportját: vannak tárgyak, helyek, ahová nem érdemes, vagy nem illik autogramot kérni, s vannak, ahová igen.
Különösebb magyarázatok nélkül, megítélésünk szerint a helyzet a következő. Igen nagy udvariatlanság testrészre (karra, combra) autogramot kérni, ezt néhány beszívott rockzenész esetében, akik örömmel fogdossák a rajongó lányok combját mellét ilyen esetben, kifejezetten visszautasítják a sztárok. (Arról nem is beszélve, hogy ezek az autogramok 2-3 napnál tovább nem élnek, mert lemossa őket a tulajdonosuk.)
Előfordul továbbá, hogy hirtelen ötlettől vezérelve autogramot kér valaki papírszalvétára, papírzsebkendőre, fecnikre - ezek sem túl időtálló darabok, legtöbbször kukában végzik a nagy találkozás-élmény után néhány nappal. Arról nem beszélve, hogy milyen nehéz ezekre írni.
Ezektől egy fokkal jobb, amikor valaki ruhára vagy labdára kér autogramot. Ezek lehetnek időtálló darabok, mert ha a tulajdonos vigyáz rájuk, fénytől óvja, akkor sokáig kibírják, de az ilyen autogramok tárolása - főleg ha sok van belőlük - meglehetősen nehézkes. (200 db focilabdának pl. már egy komplett új szoba kell).
A legjobb dolog megítélésünk szerint fényképre vagy jó minőségű papírra (250 gramos vastagság már elég jó), jó minőségű újságra aláíratni (nem napilapra, mert a rossz minőségű papír idővel megsárgul, elporlad). Ezek a legtartósabb és legjobban tárolható formátumok. Ami a tollat illeti, sokan használják az alkoholos filcet, mi a papírra és a töltőtollra, golyóstollra esküszünk. Ezek olyan írószerek, amik már több évtizeden át bizonyították a tartósságukat, így fénytől elzárva gyakorlatilag korlátlan ideig őrzik a szignókat. (Az alkoholos filceknek, de a golyóstollnak is megvan a veszélye, hogy tartós fénynek kitéve pl. egy szoba falán bekeretezve megfakul, esetleg el is tűnik az aláírás, a töltőtollal viszont sokan nem tudnak és nem szeretnek írni, s egy tolongásos autogramkérésnél sem feltétlenül praktikus.)
Nem sok értelme van olyan fotóval odamenni egy sztárhoz, aminek nagy része sötét vagy fekete, ugyanis ezeken nem látszik az aláírás, hacsak nem ezüst, vagy aranyszínű alkoholos filccel írják. Ezeknek a hátránya, hogy a kupakot csak rövid ideig lehet nyitva tartani írás előtt, különben kiszárad a toll - várakozás esetén elég kellemetlen élmény, ha mire sikerül eljutni a sztárig és kezébe adni az íróeszközt, az történetesen már nem fog.
Közös többszörös tehát a golyóstoll és a jó minőségű fehér, vagy világos színű papír (pl. rászerkesztett fotóval), de ez is olyan dolog, mint minden más az életben. Ízlés dolga, hogy ki mit szeret.
Utolsó kommentek