Nem kis érdeklődést és vitát váltott ki közelmúltbeli cikkünk, melyben a magyarországi internetes aukciós portálokon feltűnő Michael Jackson autogram hamisítványokat mutattuk be. Bár néhányan vitatták, hogy valóban hamisítványokat tettünk-e közzé (igen, hamisítványokat), láthatóan a portálokról a hamisítók maguk tüntették el egy-két kitartó kivételtől eltekintve a hamis darabokat, a vásárolni szándékozók pedig sokkal óvatosabbak lettek.
Nemrégiben a világméretű Jackson-hamisítási láz kapcsán a CNN telefonos interjút készített Joe Orlandoval, a PSA/DNA elnökével. A PSA/DNA a világ legnagyobb autogram és relikviahitelesítő társasága, a NASDAQ-on is jegyzett Collectors Universe Inc. egyik divíziója. 1991 óta foglalkoznak autogram hitelesítéssel, sport témájú aláírások, relikviák hitelesítőiből nőtték ki magukat. Aláírások millióit vizsgálták meg alapításuk óta, az autogramok világában a cég neve a kiemelkedő szakértelem szinonimájává, valódi branddé lett a csaknem húsz év során.
Az interjúból megtudhatjuk, hogy amikor egy hollywoodi sztár vagy híres politikus meghal, hirtelen óriási kereslet támad mindenféle hozzá kötődő emléktárgy, ezek között autogramjaik iránt is. Az emberek hirtelen rádöbbennek, hogy az illető nincs többé, azaz pl. már nem lehet tőle soha többet autogramot kérni. (Magyarországon ez leginkább Puskás Öcsi halálakor volt megfigyelhető.) Ezt a jelenséget természetesen a gyors meggazdagodást remélő hamisítók is kihasználják, ilyenkor a különféle aukciós felületeket, bolhapiacokat ellepik a hamisítványok. (Ugyanez a jelenség látható akkor, amikor valaki egy csapásra válik híressé, halhatatlanná, hirtelen mindenki azonnal akarja az aláírását. Barack Obama megválasztásakor volt tapasztalható ilyesmi, akkor hamis "Obama által dedikált fotók" lepték el az ebay-t.)
„Michael Jackson más sztároktól eltérően nagyon ritkán teremtett lehetőséget arra a rajongóknak, hogy autogramot kérjenek tőle. Amikor viszont elkezdett autogramot osztani, a körülötte lévők mindegyikének mindent aláírt, egy embernek akár 20-30 fényképet, lemezt, emléktárgyat.” – mondja Joe Orlando.
Orlando az interjúban felhívja a figyelmet arra, hogy egy hitelességet igazoló okirattal ellátott autogram sem garancia arra, hogy a vásárolt darab eredeti. „Egy eredetiséget igazoló okirat ereje a hitelesség szempontjából éppen annyit ér, mint annak a szava, aki az okiratot kiállította.”
Az interjú hat és fél perc hosszan teljes egészében megtekinthető itt: http://edition.cnn.com/video/#/video/international/2009/07/01/bs.jackson.autograph.cnn
Utolsó kommentek