Közeleg a Nobel-hét, így mi is újra sűrűbben fogunk bemutatni Nobel-díjas tudósokat a következő időszakban. Az egyik legismertebb magyar Nobel-díjas tudós Szent-Györgyi Albert, ma az ő autogramja következik.
Szent-Györgyi professzor máig az egyetlen tudós, aki magyarországi kutatómunkájáért kapta az elismerést. A gyerekek rend szerint már az általános iskola első évében megtanulják, hogy a C-vitaminnal kapcsolatos kutatásaiért kapott Nobel-díjat, amit a paprikából sikerült kinyernie.
A professzor aktív közéleti szereplő volt, részt vett a II. világháborúban a magyar kiugrási kísérlet végrehajtásában, amiért Hitler elfogatóparancsot adott ki ellene. A háború után aktív volt az Akadémia újraszervezésében. 1947-ben svájci pihenéséről nem tért haza Magyarországra, az Egyesült Államokban telepedett le.
Alább bemutatott autogramját is emigrációból írta egy németországi gyűjtőnek, ezért van neve is fordítva, Albert Szent-Györgyiként, mely a leggyakoribb előfordulási formátuma az aláírásának.
"Aláírásában domináns elem a vezetéknév. A keresztnév, mely a magánéletet jelképezi, csak egy igen leegyszerűsített szignó. Igazán a munka területe az, ahol otthon érzi magát, ahol önbizalma kellő támogatást kap, ahonnan az energiát meríti. Az aláírás lendületes, határozott és nagymértékben egyéniesített, emiatt nehezen olvasható, de a kézírás egészéhez nagy mértékben hasonló. A tudós morálisan vállalja magát, egyenes és őszinte ember, mindenféle szerepjátszástól vagy képmutatástól mentes. Az aláírás felső zónájának dominanciája az ismeretek fontosságát, a gondolkodás elsődlegességét, a tudós magas szellemi törekvéseit mutatja." - Mógor-Kárász Kinga: Szent-Györgyi Albert és kézírása (Grafológia, 2011/1.)
Utolsó kommentek