George F. Kennan neve elsőre nem cseng ismerősen a széles közvélemény számára, pedig ő az az ember, aki az egyik legnagyobb hatást gyakorolta a XX. század világtörténelmére: őt tekintik ugyanis a Hidegháború atyjának. 1946-ban Moszkvában teljesített diplomáciai szolgálatot, amikor az amerikai kormányzat arra kereste a választ, vajon a Szovjetunió miért nem támogatja az akkoriban létrehozott Világbank és Nemzetközi Valutaalap tevékenységét. Kennan misszióvezető-helyettesként az úgynevezett "Hosszú Táviratban" fejtette ki a Szovjetunió expanzivitásával kapcsolatos észrevételeit, s javasolta a feltartóztatás politikáját, amiből a Truman-doktrína született. Ezzel megteremtődtek a hidegháború ideológiai alapjai, megkezdődött intézményeinek a kiépítése, ennek első lépéseként az USA meghirdette a Marshall-tervet 1947-ben. A sors fintora, hogy Kennan egy-két év alatt időközben - látván, hogy Nyugat-Európa milyen fejlődésen ment keresztül - már saját korábbi javaslatával ellentétes álláspontra került, enyhülést és tárgyalásokat szorgalmazott, azonban a Hidegháború ideológiája addigra jelentős népszerűségre tett szert az USA vezetése körében: Kennan kezdte, de már ő sem tudta megállítani a folyamatot. Bár kétszer rövid időre még nagyköveti megbízatást kapott (előbb Moszkvában, majd később, Kennedy elnök felkérésére Belgrádban), az 50-es évektől egyetemen tanított haláláig.
Az alább bemutatott könyvet 2002-ben dedikálta, nagyon nehezen. Az akkor már 98 éves, rossz egészségi állapotban lévő Kennan rendszeres kórházi kezelés alatt állt. Titkárnőjével előzetes egyeztetés után sikerült kideríteni, hogy bár nagyon gyenge, alkalmanként szokott könyveket dedikálni (kizárólag a saját könyveit). Beszereztünk egy eredeti kiadású művet, ezt postáztuk részére, ami pár hét leforgása alatt érkezett vissza a Hidegháború atyjának dedikációjával.
De hogy kerül a képbe a magyar származású John Lukacs? A Lukács János Albertként Budapesten született amerikai történész 1946-ban, a II. világháborút szerencsésen túlélve, 22 évesen emigrált Amerikába, s azóta is ott él, tanít. Már nagyon korán, az 50-es években látta a Hidegháború értelmetlenségét, s cikkeiben tárgyalások kezdeményezését javasolta Kelet-Közép Európa országaival. Ez volt az az eszmei -tudományos közös platform, melynek nyomán megismerkedett, majd örök életre szóló barátságot kötött George F. Kennan-nal: 2006. júniusában, amikor az akkor már elhunyt Kennan dedikációjával ellátott könyvet elé tettük Budapesten, könnybe lábadt szemmel, szívesen dedikálta ő is. (A könyv alcíme egyébként: "A Kennan-Lukács levélváltás".)
E két fantasztikus professzor és jóbarát autogramja önmagában is különleges darab a XX. századi történelmet kedvelők számára, azonban együtt különlegesen ritka, egyedülálló kincs.
Utolsó kommentek