Azt hiszem ez az a kérdés, amit minden gyűjtő előbb-utóbb megkap, amikor a gyűjteményét megmutatja egy "civil"-nek. Erre a kérdésre én magam mindig azt szoktam válaszolni, hogy mindig az a legértékesebb számomra, amit éppen legutóbb sikerült megszereznem, hiszen bizonyos darabok egyszerűen összehasonlíthatatlanok.
Az érték fogalma ebben a műfajban egyrészt nagyon szubjektív, hiszen
mindenkinek vannak kedvenc színészei, sportolói, művészei, akiknek az aláírásához jobban kötődik, mint más, hasonlóan nagyot alkotó hírességek aláírásaihoz. Egy másik tényező, hogy véleményem szerint az emberhez közelebb állnak azok az autogramok, amiket személyesen sikerült megszerezni, s így azok értékét is többre tartja, többre becsüli, mint azokat, amihez cserélés vagy vásárlás útján jutott.
Nyugat-Európában és az USA-ban nagy hagyománya, s éppen ezért kialakult piaci rendszere van az autogramoknak. A legtöbb kortárs sztár eredeti autogramja - ha valaki esetleg úgy gyűjt, hogy megvásárolná őket nyugati gyűjtőktől - már 20-60 euro között
megszerezhető. Vannak persze nagyon keresett, ritkább darabok, melyek ennél akár tíz-húszszor is többet érnek. Az autogramok értékének határa igazából a csillagos ég is lehet, attól függően, hogy kinek az autogramjáról van szó, s milyen környezetben található. Például egy jó állapotban lévő, mind a négy tag által aláírt Beatles dedikáció értéke gond nélkül eléri a 10-15 ezer amerikai dollárt, s ezt az összeget egy aukción ezekért a darabokért ki is fizetik, mivel nagyon ritkák.
Noha hazánkban gyerekcipőben jár még a műfaj, s ezért az ehhez kapcsolódó "kereskedelem" is, ennek ellenére vannak a 20. század legelejére visszanyúló hagyományai - legközelebbi írásunkban a magyarországi autogramgyűjtés történetét mutatjuk be röviden.
Az alábbi képen egy dedikált Beatles lemez látható, melyért 20.551 dollárt fizetett ki idén áprilisban boldog tulajdonosa. De mindez érthető is, hiszen olyan lemezből, melyet mind a négy Beatles tag aláírt,mindössze 125 hiteles darab létezik a világon.
Utolsó kommentek