Titkári aláírásnak nevezzük, amikor egy híres ember helyett egy megbízottja ír alá mégpedig úgy, hogy a létrehozott aláírás nagyon hasonlítson a megbízó aláírására.
Megelőzték, mert már az autopen kifejlesztése előtt is szükség volt tömeges „aláírásgyártásra”. Uralkodók, politikusok és egyéb vezetők már az 1800-as évek közepén is alkalmazták a módszert, hogy nagy mennyiségű aláírnivalójukat megbízott embereikkel, titkáraikkal íratták alá maguk helyett. Az így kialakult titkári aláírások egyik legjellemzőbb vonása, hogy általánosságban hasonlítanak az eredetire, s csak apró jellegzetességekben térnek el. Ennek a lényegében legális hamisítási formának az elterjedése, ahogyan az autopen gép használata is, az USA elnökeihez kötődik. Az amerikai elnökök aláírásait tanulmányozó szakértő gyűjtők pontosan meg tudják mondani, hogy melyik aláírást melyik titkár írta. Előszeretettel alkalmazott titkárt saját aláírásának utánzására a korábbi elnökök közül pl. Herbert Hoover, Warren G. Harding, Franklin D. Roosevelt, a modern korból John F. Kennedy, Jimmy Carter és Ronald Reagan. Ez utóbbinak már színész korábban is volt dedikáló alkalmazottja, ugyanis a rajongóktól kapott autogramkéréseket anyukája írta alá.
Napjainkban az ismert emberek közül leginkább sztárok alkalmaznak titkárokat aláírásosztásra, ezzel függ össze a nyitó mondatban tett állításunk is, miszerint a titkári autogramok reneszánszukat élik, túlhaladták az autopent. Túlhaladták, mert bár az autopen gépek egyre jobb minőségű hamisítványokat képesek létrehozni, a kézírás egyediségét továbbra sem képesek leutánozni, ezért felismerhetők. A titkári dedikáció másik „előnye”, hogy kézzel írott névre szóló, dátumos dedikációk is gyárthatók így, míg autopen géppel nem. Megdönthetetlen bizonyítékként kezeli – tévesen – az autogramvadászok egy része a névre szóló ajánlást a fényképen, holott az csupán kizárja a nyomtatást vagy az autopen alkalmazást, de a titkári hamisítást nem.
Nagyobb sértés nemigen van egy gyűjtő számára, mint amikor egy sztár eredetinek hazudott autogramot küld válaszul egy kérésre és a titkári autogrammal nehezebb „lebukni”, mint az autopenessel. Minden valószínűség szerint titkári autogramot kap(ott) válaszul, aki a következő sztárok címére küld(ött) autogramkérést: Rosanna Arquette, Jean-Paul Belmondo, Humprey Bogart, Marlon Brando, Charles Bronson, Nicolas Cage, Michael Caine, Sean Connery, Gary Cooper, Kevin Costner, Bing Crosby, Jamie Lee Curtis, Timothy Dalton, Sammy Davis Jr., Robert de Niro, Walt Disney, Danny de Vito, Kirk Douglas, Faye Dunaway, Clint Eastwood, Sally Field, Jane Fonda, Richard Gere, Audrey Hepburn, Charlton Heston, Nicole Kidman, Burt Lancaster, Jack Lemmon, Sophia Loren, Steve McQueen, Marylin Monroe, Paul Newman, Jack Nicholson, Al Pacino, Joe Pesci, Anthony Quinn, Robert Redford, Frank Sinatra, Donald Sutherland, Elizabeth Taylor, John Travolta, John Wayne, Raquel Welch, Robin Williams, Bruce Willis – és itt jön a jól megszokott mondat: és még sokan mások... Sajnos.
A titkári hamisítványokat a legnehezebb felismerni, azonosításuk csak úgy lehetséges, ha ismerjük a sztár autogramosztási szokásait, bizonyítottan eredeti autogramjának előfordulási környezetét és magát az autogramot, minden apró jellegzetességével együtt.
Utolsó kommentek