Békésy György professzor 1899-ben született Budapesten és 1961-ben kapott orvosi Nobel-díjat a fül és a hallás mechanikai kutatása kapcsán elért eredményeiért. Egyike a magyar Nobel-díjasoknak, ma őt mutatjuk be röviden.
"Békésy professzornál senki nem tudott többet az emberi fülről." - gyakran olvasható ez a tömör, ám annál elismerőbb, talán a Nobel-díjnál is többet érő mondat Békésy György életrajzában. Az egyetlen személy volt, aki úgy kapott orvosi Nobel-díjat, hogy ő maga nem orvos, hanem fizikus volt. Hallásmechanikai kutatásait már Magyarországon elkezdte, jó kapcsolatainak köszönhetően - fizikusként - mindig tudott vizsgálatai céljára emberfejeket szerezni az egyetem orvostudományi tanszékéről. Viccesen mesélte később, hogy kínos helyzetbe kerülhetett volna, ha hazafelé a villamoson megkérdezi a rendőr, hogy mi van a táskájában...
Békésy professzor kutatott Svédországban, majd csaknem húsz évig a Harvard Egyetemen. Élete utolsó éveiben a Hawaii Egyetem professzora volt, itt hunyt el 1972-ben. Aláírása jellemzően leveleken és rövid formátumban korabeli leckekönyvekben bukkan fel, a Nobel-díj elnyerését követően pedig aláírt, dedikált fotók formájában - mivel ekkor már Amerikában élt - Georg von Békésy-ként.
Utolsó kommentek