2001. január 2-ának álmos kedd reggelén váratlan és tragikus hírre ébredt Magyarország: meghalt a Király. (Bevallom, én először nem tudtam, milyen királyról szólnak a hírek, elsőre a spanyol és a marokkói uralkodó jutott eszembe, de nem volt logikus, hogy ha így is van, miért ekkora hír ez Hazánkban.)
Aztán összeállt a kép, Zámbó Jimmyt vesztettük el. Jimmy életműve meglehetősen ellentmondásos, a négy és fél oktávos énekhang azóta is hiányzik a magyar zenei palettáról, a bulvár-lakodalmas-populáris dalok azonban sokak véleménye szerint nem képviselnek művészeti értéket. A nemrégiben bemutatott TV-sorozat még akkor is árnyalja a Jimmy-mítosz csillogási oldalát, ha a készítők maguk bevallották, hogy a történet egy része hazugág, kitaláció. Elvitathatatlan, hogy a sorozat leplezte le talán ezek közül a legnagyobbat, miszerint Jimmy Amerikában, angol nyelven lett sztár, holott a rekonstruált emlékek szerint ezt valójában ő maga találta ki.
Tény ami tény, 2001-ben Jimmy búcsúztatásán gyászolók tízezrei vettek részt, lemezei a halálát követő hetekben az eladási listák első tíz helyét egytől egyig elfoglalták, autogramjáért, dedikációjáért pedig akár 300 ezer forintot is kértek és adtak azok, akik hirtelen felismerték, hogy mindig is Jimmy rajongók voltak, de csak a művész halála pillanatában jöttek rá erre.
Az autogram piaci ára - elnézve a hazai internetes aukciókat - azóta visszakúszott a reális ártartományba (2500-5000 forint között), viszont vélhető, hogy a mostani kerek évforduló és az emlékműsorok ismét feljebb tornásszák az érdeklődést Jimmy személye és autogramja iránt.
Az interneten találtuk ezt a régi fotót, melyen Zámbó Jimmy dedikálás közben látható.
Utolsó kommentek