45 évvel ezelőtt e cikk megjelenésével azonos időben dördültek el azok a lövések, melyek kioltották az USA eddigi legfiatalabb elnökének életét.

Több könyvet is írtak már a világon
JFK aláírási szokásairól, akinek az egész amerikai történelemben messze a legkiszámíthatatlanabb az autogramja. A sors iróniája, hogy Kennedy maga is autogramgyűjtő volt.
Kennedy aláírásában mind a dőlésszög, a karakterformálás és a kézírásban fellelhető szünetek tekintetében is teljes következetlenség uralkodik. Az azonosításra alkalmas stílusjegyek és hasonlóságok egyedül azokban az aláírás-mintákban fedezhetők fel, melyek facsimile nyomtatással,
autopen géppel, vagy
titkárok keze által születtek. Mivel Kennedy autogramja iránt a gyűjtők körében a kereslet folyamatosan nagyon erős, s mivel az eredeti autogramot gyakorlatilag szinte lehetetlen beazonosítani, az aláírás a hamisítók kedvelt célpontja. A hamisítványok még az USA legjobb kézírásszakértőit is képesek megtéveszteni, így akik JFK aláírásához szeretnének hozzájutni az autogrampiacon, kiemelkedően nagy kockázatot vállalnak abban, hogy
olyan darab kerül a kezükbe, mely nem az elnök kezétől származik.
Amióta az
Air Force One fedélzetén találtak kézzel írott leveleket, amikről később bebizonyosodott, hogy nem Kennedy írta őket, még a kézzel írott levelekben sem lehet teljességgel megbízni.
A gyűjtők leginkább gépelt levélen, dedikált fényképeken és aláírt kampányanyagokon találkozhatnak a szignóval. Kennedynek még elnöksége előtti időszakában szokása volt a számára írt anyagokat jegyzetekkel ellátni, a JFK kézírását tartalmazó firkálmányokat és jegyzeteket azonban lehetetlen hitelesen azonosítani.
Az elnök aláírásának legjellemzőbb formátuma „John Kennedy”, elnöksége előtti időszakából ismert még a „Jack Kennedy” formula is.
(Forrás: Mark Allen Baker: Advanced Autograph Collecting)
Utolsó kommentek